ZŠ, MŠ a SŠ pro sluchově postižené České Budějovice ZŠ, MŠ a SŠ pro sluchově postižené České Budějovice

Jahody

Jahody jsou známy již od dob starověkého Říma. Pro širokou konzumaci se ale začaly používat až v pozdním středověku, kdy byly pěstovány převážně mnichy. Zahradní jahody, které jsou v současnosti konzumovány, vznikly křížením několika druhů jahod. Některé z nich byly do Evropy přivezeny až francouzskými korzáry v 17. století po objevení Ameriky. Za vznik současných jahod je zodpovědné křížení druhů zahradníkem Ludvíka XV jménem Antoino Duchesne. Díky jeho práci došlo ke zkřížení jahodníku virginského a jahodníku chilského, což mělo za následek vznik nové odrůdy v podobě jahodníku ananasového, který se pěstuje dnes.

Jahody byly dříve považovány pro svou chuť za královské ovoce, či za ovoce lásky.

Na území Čech a Moravy se jahody začínají v širší míře pěstovat až v 119. století v oblasti Neveklovska.

Jahody jsou velmi bohatým zdrojem vitamínu C. Jeho obsah je srovnatelný s citrusovými plody. V závislosti na odrůdě může dosahovat od 40 do 90 mg/100 g plodu. Vyjma vysokého podílu vitamínu C jsou také bohatým zdrojem vitamínu A,E,B a organických kyselin (jako například kyseliny jablečné, citronové, chininové, šˇavelové ,salicylové či ellagové, která působí v prevenci nádorových chorob. Organické kyseliny jsou důležitým faktorem udávající typickou a charakteristickou vůni a chuť.

 Z minerálních látek je v jahodě zastoupen převážně draslík, zinek, hořčík, síra,vápník a pak některé netypické prvky jako je bor, fluor, kobalt či molybden.Jsou také výrazným zdrojem tekutin, jelikož plody jsou tvořeny z 87 % z vody.

Oproti ostatním druhům ovoce obsahují malý podíl přírodních cukrů. Konzumace jahod má údajně pozitivní účinek na tvorbu testosteronu. Podporuje krevní oběh v pohlavních orgánech díky vysokému obsahu antioxidantů.Dále podporují metabolismus, vylučováním, působí proti vzniku močových a žlučových kamenů, snižují nachlazení, pomáhají při léčbě chorob srdce.

Využití jahodv kuchyni

Jahody se konzumují jak za syrova po utržení z keříku, tak i po tepelné úpravě, přidávají se jako náplň například do ovocných (jahodových) knedlíků, do pečiva (jahodový koláč, jahodová bublanina atd.). Často se také zavařují do kompotů, využívají se pro výrobu moštů. Vyhlášená je konzumace jahod se šlehačkou.Jahody se používají i jako dekorační doplněk pro míchané nápoje a značné obliby v celosvětovém zastoupení má konzumace jahod spolu se sektem.

Recept :

Jahodová bublanina

Suroviny:

2 a půl hrnku polohrubé mouky

2 ks vejce

½ hrnku cukru krupice

1 x prášek do pečiva

½ hrnku oleje

1 hrnek mléka

Sezónní ovoce

 

Postup:

V jedné míse smíchám mouku s práškem do pečiva. V druhé míse ušleháme celá vejce s cukrem, přidáme olej, mléko a nakonec mouku smíchanou s práškem do pečiva. Těsto vylejeme na vymazaný a vysypaný plec Poklademe ovocem a dáme do předem vyhřáté trouby na 180 stupňů a upeče cca 15 minut, ale raději zkoušejte párátkem, každá trouba peče jinak.

                                                          

Přeji Vám dobrou Chuť :-)  

Jídelna

Partneři

Operační programyJsme poctivá školaCKPzačni správněYourChanceJihočeský krajnadace ČEZVividbooks

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout